Dobre produkty spożywcze – jak je włączyć do naszej diety?
O jakości żywności mówi się sporo. I niestety nie zawsze są to pochwały. Choć Polska ma to szczęście, że jako jeden z nielicznych krajów w Europie mamy stosunkowo łatwy dostęp do dobrych lub bardzo dobrych produktów, to nadal każdy konsument jest narażony na to, że w jego ręce trafi coś nieodpowiedniego. Czy istnieją zatem jakieś proste zasady, których możemy przestrzegać, aby zwiększyć szanse na to, że będziemy jeść smacznie i zdrowo? Bardzo ważne jest, aby odstawić w miarę możliwości produkty przetworzone – zwłaszcza te zawierające dużą ilość tłuszczy oraz dodatków produkcyjnych, takich jak emulgatory, stabilizatory czy konserwanty.
Najlepiej dla swojego organizmu zrobimy, jeśli będziemy kupować jak najwięcej produktów świeżych i samemu będziemy poddawać je obróbce. Warzywa i owoce w większości przypadków mogą być zjadane świeże „na surowo” i to najlepsza opcja. Zachowujemy bowiem największą ilość witamin, minerałów oraz innych cennych składników zawartych w darach ziemi. Mięso również warto kupować świeże, ewentualnie mrożone i przyrządzać samemu.
Chodzi w tym podejściu o to, aby mieć maksymalną kontrolę nad tym, czego użyjemy do przygotowania potraw czy przetworów. Nie lekceważmy żywności ekologicznej Warto jednak pamiętać o tym, że jako konsument końcowy nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ. Możemy kupić świeże warzywa i owoce na targu lub mięso od osiedlowego sprzedawcy, aczkolwiek nie mamy pewności, w jaki sposób te produkty powstały. Czy mięso zawiera w sobie antybiotyki, czy jarzyny były poddawane działaniu pestycydów i w jakim zakresie – to wszystko są ważne pytania, na które dobrze byłoby znać odpowiedź.
Czy można zatem coś zrobić, aby mieć w tym aspekcie więcej spokoju w głowie i w sercu? Dobrym posunięciem będzie kupowanie warzyw, owoców i mięsa od certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Żywność BIO jest zazwyczaj droższa, ale dzięki temu możemy mieć pewność, że nie została ona obciążona syntetyczną chemią, której raczej nikt nie chce mieć na talerzu. Produkty tego rodzaju są po prostu lepszej jakości, nierzadko też smaczniejsze. Trzeba podkreślić, że w sprzedaży znajdują się także przetwory BIO – na przykład pieczywo, makarony, dżemy czy pasty warzywne.
Są zdecydowanie godniejsze zaufania niż wyroby masowe.