Gospodarka w dobie globalizmu

Realia wokół nas dynamicznie się zmieniają. Ogromny wpływ na to ma globalizacja, która stanowi proces poniekąd naturalny i wiele wskazuje na to, że nieodwracalny. Niektórzy upatrują w nim problemu. Ruchy antyglobalistyczne, aktywne z różnych pobudek ideowych, działają na całym świecie.

Ekonomia jest jednym z kluczowych elementów powiązanych z globalizacją, ponieważ ma ona przełożenie głównie na relacje gospodarcze. Trzeba pamiętać o tym, że dzięki globalizacji mamy do czynienia z większą niż kiedykolwiek wcześniej swobodą w wymianie towarów oraz przepływie kapitału pomiędzy państwami. Zmiany wynikające z globalizacji oznaczają między innymi powstanie czegoś w typie globalnego rynku. Eksport oraz import są dziś codziennością każdej gospodarki, bo praktycznie nikt nie jest w stanie uzyskać pełnej samowystarczalności.

Zresztą autarkia wiązałaby się z ograniczonymi możliwościami sprzedaży swoich produktów zainteresowanym w innych krajach, więc z punktu widzenia rozwoju i bogacenia się nie miałaby sensu. Ekonomia stosowana w ujęciu globalnym tworzy idealny obraz jednego wielkiego rynku, choć w praktyce nie jest z tym tak łatwo. Bez globalnego rynku, ale z szansą na globalną walutę? Istnieją zazwyczaj regionalne rozwiązania, takie jak NAFTA czy Unia Europejska, które zakładają szeroki zakres swobód handlowych, na czym wszyscy zyskują. Póki co nie istnieje globalny mechanizm, który dawałby podobne możliwości.

Pewną próbę w tym aspekcie stanowiła Światowa Organizacja Handlu, jednakże nie powstała na jej bazie żadna zorganizowana wymiana handlowa ponad kontynentami. Jednakże wszelkiego rodzaju regionalne mechanizmy także mogą okazać się bardzo opłacalne, z czego wiele państw korzysta. Gospodarka globalna to również swoboda wymiany informacji, zwłaszcza na gruncie internetu. Ten ostatni jest dziś zresztą narzędziem o ogromnych możliwościach ekonomicznych, ponieważ pozwala na swobodne dokonywanie transakcji dowolnego rodzaju.

Poza przelewami elektronicznymi coraz śmielej poczynają sobie kryptowaluty, które można by uznać za jeden z symboli globalizacji i tego, w jaki sposób nowe technologie o międzynarodowym zasięgu zmieniają krajobraz gospodarczy praktycznie wszędzie – bez względu na lokalizację.