Domy holenderskie i modułowe alternatywą dla innych rozwiązań

Nikt nie powiedział, że własny dom musi powstać na gruncie jednej ze standardowych technologii. Budowa za pomocą metody tradycyjnej czy którejś z nowoczesnych alternatyw, takich jak budownictwo szkieletowe, nie jest bynajmniej jedyną opcją. Niektóre rozwiązania pojawiły się już wiele lat temu, jednakże na gruncie polskim nigdy nie przyjęły się zbyt dobrze i nie były do końca poważnie traktowane. Za przykład mogą tutaj służyć domy holenderskie.

Bardzo popularne nie tylko w krajach Beneluksu, ale także na terenie Wielkiej Brytanii. Co je wyróżnia? Przede wszystkim mają one specyficzną kontenerową budowę. Zwykle posiadają stosunkowo nieduży metraż, ale dzięki starannemu zaplanowaniu przestrzeni znajduje się w nich wszystko, co niezbędne, a komfort codziennego użytkowania takiego domu jest wysoki. Co najważniejsze – nie trzeba ich budować.

Są one gotową do użycia bryłą, jaką po prostu ustawia się w danym miejscu, to jest na uzbrojonej działce. Wystarczy zapewnić wszelkie niezbędne przyłącza i oto gotowy jest dom, w którym można żyć – i to nie tylko w okresie letnim. Nie jesteśmy wcale skazani na budowanie domów od podstaw Bez większego problemu uda się bowiem znaleźć modele domów holenderskich, w których zadbano o warstwę efektywnego ocieplenia. Są one zatem całoroczne.

Trzeba jedynie zapewnić instalację grzewczą, na przykład w postaci kominka czy grzejników elektrycznych. Relatywnie niska cena takich domów sprawia, że cieszą się one w pewnych kręgach uznaniem. Najłatwiej kupić egzemplarze używane, które są często już w pełni wyposażone i czasami nie wymagają dalej idącego remontu czy przeróbek. Takie posunięcie jest więc opłacalne ekonomicznie.

Inną alternatywą dla budowy domu „od zera” są konstrukcje o charakterze modułowym. Składają się one z łączonych w odpowiedni sposób modułów, dzięki którym można wykreować przestrzeń w pełni funkcjonalną. Jej wielkość zależy od preferencji oraz finansowych możliwości. Możliwe jest nawet pozyskanie domu niewielkiego, odpowiadającego metrażem kawalerce w bloku.

Rzecz jasna dom może być zdecydowanie większy, a jego wybudowanie zajmuje bardzo niewiele czasu. To dla wielu inwestorów doskonała wiadomość.