Dieta odchudzająca – czy to w ogóle ma sens?

Beata Pala

Wiele osób chce schudnąć, a przynajmniej nie przytyć. Nie zawsze jest to łatwe zadanie. Jeśli nadmiar kilogramów jest spory, to pojawiają się konkretne problemy, które należy jakoś rozwiązać. Czasami nadwaga zaczyna przekraczać pewne granice i zamienia się w otyłość, jaka uznawana jest dość powszechnie za stan chorobowy. Czy jednak zawsze stanowi ona wynik nieprawidłowego odżywiania i spożywania zbyt dużej ilości pokarmów? Często tak, ale nie zawsze. Przyczyną szybkiego przybierania na wadze mogą być problemy hormonalne, przyjmowanie określonych leków (zwłaszcza sterydowych) oraz inne czynniki zdrowotne. Co jednak zrobić, gdy ktoś tyje po prostu od jedzenia? Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają cieszyć się spadkiem wagi, jednakże nie ma się co czarować – każda dieta odchudzająca wymaga wytężonej pracy. Rzadko kiedy też w zaleceniach pojawia się wyłącznie zmiana modelu żywienia.

To kluczowe, ale ważna jest również aktywność fizyczna. Ona generalnie doskonale wpływa na organizm każdego człowieka bez względu na jego wagę. Osoby, które chcą kilogramy gubić muszą jednak zdecydować się na połączenie diety z ruchem. Może to być jazda na rowerze lub ćwiczenia wykonywane w domu. Liczy się systematyczność i konsekwencja. A może po prostu jeść mniej niż dotąd? Czasami słyszy się o dietach, których główną cechą jest wspomaganie utraty wagi. Termin dieta odchudzająca jest znany raczej każdemu, kto walczy o to, aby ważyć mniej. W internecie można znaleźć wiele porad z tym związanych, powstają też liczne książki o dietach.

Jedne są chwalone, inne ganione, ale teoretycznie każda z nich ma przynieść efekt w postaci spadku kilogramów. Czy rzeczywiście można na to liczyć? Jedne diety są skuteczniejsze i cieszą się pozytywnymi opiniami, natomiast inne bywają wręcz określane mianem ryzykownych lub szkodliwych. Nawet wśród dietetyków nie ma w tym względzie jednolitej opinii. Specjaliści zalecają jednak, aby dla każdej osoby leczącej otyłość czy chcącej pozbyć się nadwagi stosować zawsze dietę określoną w sposób indywidualny. Ma to dawać szansę na realny spadek wagi w tempie właściwym dla konkretnego organizmu. Oprócz tego inną ważną sprawą jest wdrażanie najprostszej możliwej zasady – jedzenia mniej. Samo zmniejszenie objętości zjadanych posiłków o połowę może prowadzić do wyraźnego, stopniowego spadku wagi. Kluczem jest samodyscyplina.